بهداشت دهان و دندان

مقایسه مسواک برقی و معمولی

مقایسه مسواک برقی و معمولی و نکاتی که در این مطلب در مورد آنها گفته می‌شود، به شما کمک می‌کند که بهترین انتخاب را برای سلامت دهان و دندان خود داشته باشید.

مقایسه مسواک برقی و معمولی

با ورود مسواک های برقی به بازار لوازم بهداشتی دهان و دندان، نظر افراد زیادی به سمت آنها جلب شد. اگرچه هنوز هم افرادی هستند که از مسواک های معمولی استفاده می‌کنند، اما نیمی از طرفداران همیشگی آنها به سراغ مسواک های برقی رفته اند.
اما چه چیزی باعث شده تا مردم برای مراقبت از دندان های خود به سمت این محصولات بروند؟ تفاوت اصلی بین مسواک های برقی و دستی چیست؟
مسواک برقی یا دستی، مسئله این است!!!
شاید انتخاب بین این دو نوع مسواک برای شما هم سخت باشد. در ادامه به بررسی مزایا و معایب مسواک برقی و معمولی پرداخته ایم تا در نهایت بتوانیم با مقایسه آنها در مورد انتخابشان تصمیم گیری کنیم.

فواید مسواک برقی

مسواک برقی همانطور که از نامش پیداست با استفاده از برق یا باتری کار می‌کند. لرزش و چرخشی که این مسواک دارد، باعث می‌شود تا پلاک های دندانی در دهان شما از بین رفته و در نتیجه باعث محافظت و سلامت لثه های شما می‌شود. به طور کلی بر اساس مطالعات صورت گرفته، مهم ترین نقش مسواک های برقی از بین بردن پلاک های دندانی است.
مسواک برقی دارای تایمر است. معمولا دندانپزشکان برای پروسه مسواک زدن، بازه های زمانی خاصی را در نظر می‌گیرند. این بازه های زمانی در مسواک برقی ها در نظر گرفته شده است. با وجود تایمر در مسواک های برقی می توانید زمان مشخصی را برای مسواک زدن در نظر بگیرید.
زمانی که بخواهید مسواک برقی خود را تعویض کنید، کافی است تنها یک سری برای آن بخرید. دسته این مسواک هیچگاه خراب نخواهد شد.
فایده دیگر مسواک برقی برای افرادی است که دندان هایشان دارای ارتودنسی بریس است. بر اساس نظر دندانپزشکان مسواک برقی، بهتر می‌تواند دندان و دهان این افراد را تمیز کند.
مسواک برقی برای لثه ها بهتر است. چرا که فشار وارد شده به لثه در حین مسواک زدن کنترل می‌شود، بنابراین آسیبی به آن نمی‌رسد.
اگر به طور صحیح از مسواک برقی استفاده کنید، به لثه یا مینای دندان شما صدمه ای وارد نمی‌شود.

فواید مسواک برقی

مضرات مسواک برقی

افرادی که مدت زیادی از مسواک های معمولی استفاده کرده اند، باید در اولین استفاده از مسواک برقی دقت کنند. چرا که استفاده نادرست از مسواک برقی باعث آسیب رسیدن به مینای دندان، ایجاد ناراحتی های لثه، ایجاد حساسیت های دندانی، التهاب دندان و دهان و … شود.
مسواک های برقی معمولا هزینه بالایی را دارند. از آنجایی که مسواک های برقی با شارژ یا باتری کار می کنند، بنابراین باید هزینه ای اضافه تر را نیز بابت برق یا باتری برای استفاده از آن بپردازید.
مسواک های برقی برای کار کردن نیاز به شارژ یا باتری دارند، بنابراین در صورت اتمام شارژ یا باتری آن دیگر نمی توانید از آن استفاده کنید.

فواید مسواک معمولی

تقرییا همه افراد با نحوه استفاده از مسواک های معمولی آشنا هستند. هنوز هم این مسواک ها ابزار مناسبی برای سلامت دهان و دندان است. این مسواک ها از آسیب رسیدن به دندان ها جلوگیری می‌کنند.
این مسواک ها همیشه در دسترس بوده و می‌توان آن را با قیمت های پایین از تمام فروشگاه ها تهیه کرد.
همچنین این مسواک ها نیازی به شارژ کردن ندارند، بنابراین می‌توانید از آنها در هر مکان و زمانی استفاده کنید. همچنین نگرانی بابت اتمام شارژ آن یا آسیب رسیدن به قطعات داخلی اش نخواهید داشت.
مسواک دستی مقرون به صرفه و دارای قیمت های متنوع است. شما می‌توانید با بودجه ای بسیار کم نیز این نوع از مسواک را تهیه کنید.

مضرات مسواک های معمولی

با استفاده از مسواک های معمولی باید میزان فشار وارده به دندان ها را در هر بار مسواک زدن، خودتان تعیین کنید. این فشار باید متناسب با حساسیت دندان هایتان باشد.
استفاده از مسواک های معمولی مدت زمان مشخصی ندارد، بنابراین شما متوجه زمانی که صرف مسواک زدن کرده اید، نخواهید شد.

خلاصه مطلب

با وجود تفاوت هایی که بین مسواک برقی و دستی وجود دارد، هر دوی آنها می‌توانند به یک اندازه در سلامت و بهداشت دهان و دندان موثر باشند.

اکنون با دانستن مزایا و معایب مسواک معمولی و برقی، می توانید بر اساس شرایط و نیاز خود در مورد خرید آنها تصمیم بگیرید. در یک جمع بندی کلی می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

  1. اگر دارای پلاک های دندانی هستید، مسواک برقی برای شما بهترین گزینه است.
  2. برای افرادی که عدم توانایی در حرکت دارند، مسواک های برقی مناسب تر است.
  3. اگر متوجه زمان مناسب برای مسواک زدن نیستید، مسواک های برقی با داشتن تایمر گزینه مناسب تری برای شماست.
  4. اگر دارای ارتودنسی هستید، مسواک های برقی گزینه بهتری برای شماست.
  5. اگر به دنبال یک مسواک ایمن برای دندان های خود هستید، مسواک های معمولی گزینه بهتری هستند.
  6. اگر می خواهید یک مسواک با قیمت مناسب داشته باشید، مسواک های معمولی را انتخاب کنید.

اگر چه در مورد نکات مربوط به مسواک برقی و دستی به طور کامل صحبت شد، اما بر اساس نظر دندانپزشکان نوع مسواک به سلیقه شخصی هر فرد بر می‌گردد. اگر نحوه زدن مسواک را بلد باشید، فرقی نمی‌کند که از چه نوع مسواکی استفاده می‌کنید. هم مسواک های معمولی و هم مسواک های برقی در صورتی که درست استفاده شوند، می توانند باعث سلامت و بهداشت دندان و دهان شما شوند.

مضرات مسواک های معمولی

روش صحیح استفاده از مسواک برقی

برای استفاده از مسواک برقی باید دندان های خود به چهار بخش مختلف تقسیم کنید. اگر زمان مناسب برای مسواک زدن را 2 دقیقه در نظر بگیریم، برای هر قسمت 30 ثانیه زمان کافی است. مسواک برقی تایمری دارد که زمان شروع و پایان شست و شوی هر قسمت از دندان ها را با ویبره های کوچک اطلاع می‌دهد.
زاویه برس مسواک با دندان هایتان را 45 درجه در نظر گرفته و در جهت بالا به پایین آن را حرکت دهید. این کار باعث جرم گیری بهتر دندان ها خواهد شد.
سعی کنید هنگام مسواک زدن، فشار زیادی را به دندان هایتان وارد نکنید تا آسیبی به لثه ها و دندان هایتان وارد نشود.
سعی کنید ابتدا بخش بیرونی دندان ها و سپس بخش داخلی را در هر 4 قسمت مشخص شده، بشویید. برای از بین بردن باکتری های موجود در دهان، بهتر است زبان و سقف دهان را نیز بشویید.
برای شست و شوی مسواک برقی پس از اتمام کار، باید سری آن را از بدنه جدا کرده و آن را به خوبی بشویید.

روش صحیح استفاده از مسواک معمولی

به جز سه مورد بقیه مراحل مسواک زدن در مسواک معمولی نیز مشابه مسواک برقی است:
زمانی که از مسواک برقی برای شستن دندان هایتان استفاده می‌کنید، فشار دستتان باید نسبت به زمان هایی که از مسواک معمولی استفاده می‌کنید، کمتر باشد.
زمان شروع و پایان مسواک زدن در این شرایط باید توسط شما تعیین شود.
از آنجایی که مسواک های معمولی یکسره هستند، بنابراین برای شست و شوی آنها نیازی به جدا کردن بخش های مختلف آن نخواهید داشت.

روش صحیح استفاده از مسواک معمولی

سوالات متداول و پر تکرار

  • کدام مسواک برای کودکان بهتر است؟

بهتر است در این مورد، به سلیقه کودک خود احترام بگذارید. مسواکی را برای او تهیه کنید که اشتیاقش را برای مسواک زدن بالا ببرد. چیزی که در انتخاب نوع مسواک برای کودکان مهم است، نرم بودن سری آن است.

  • مسواک با قابلیت شارژ بهتر است یا باتری؟

مسواک های برقی در دو نوع شارژی و باتری تولید می‌شوند. هر دوی این مسواک ها از کیفیت بالایی برخوردارند. اما اگر میان انتخاب دو نوع مسواک باتری و برقی ماندید، بهتر است مسواکی را انتخاب کنید که دارای قابلیت شارژ است. این مسواک ها معمولا بعد از شارژ تا 2 هفته برای شما کار می‌کنند.

  • هشدارهای 30 ثانیه ای چه نقشی در مسواک برقی دارند؟

همانطور که در بالا هم گفته شد، تایمرهای مشخصی که مناسب با زمان مسواک زدن است، در مسواک های برقی در نظر گرفته شده است. برخی از از این مسواک ها دارای تایمر هشدار 30 ثانیه ای هستند. این هشدار به شما اخطار می‌دهد که مدت زمان 2 دقیقه در هر بار مسواک زدن را به 4 بازه زمانی مساوی تقسیم کرده و در هر 30 ثانیه یک ناحیه از دندان ها را مسواک بزنید.

مزایا و معایب مسواک برقی

سخن پایانی و نتیجه گیری

در این مطلب به طور کامل به مقایسه مسواک های برقی و معمولی پرداختیم. اما مواردی که عنوان شد نمی‌تواند، تعیین کننده اصلی انتخاب شما باشد. هر فردی با توجه به تجربه و میزان حساسیت دندانش هایش باید به سراغ نوع خاصی از مسواک برود.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا