مراقبت پوست

روش صحیح پاک کردن آرایش صورت

روش های صحیح پاک کردن آرایش صورت، به شما کمک می‌کند تا داشتن پوستی شفاف و سالم را تجربه کنید. روش های مختلفی برای پاک کردن صورت وجود دارد. دقت داشته باشید که پاک نکردن صورت قبل از خواب، به مرور باعث بروز مشکلات پوستی می‌شود. بنابراین این کار را باید بخشی از روتین روزانه خود قرار دهید. در این مطلب می‌خواهیم بهترین و صحیح ترین روش های پاک کردن صورت را به شما معرفی کنیم.

چطور از پاک کننده صورت استفاده کنیم

انواع پاک کننده آرایش و صورت

به طور کلی پاک کننده ها را می توانیم به چند روش تقسیم بندی کنیم:

 • بر اساس نوع پوست
 1. پاک کننده های مخصوص پوست های خشک و معمولی
 2. پاک کننده های مخصوص پوست های چرب
 3. پاک کننده های مخصوص پوست های مختلط
 • بر اساس کاربرد
 1. پاک کننده های مخصوص چشم و لب
 2. پاک کننده های مخصوص صورت
 • بر اساس ترکیبات
 1. فوم
 2. ژل
 3. تونر
 4. شیر پاک کن
 5. پن

هر کدام از انوع پاک کننده ها توسط برندهای مختلف تولید شده اند. شما می‌توانید بر اساس این دسته بندی، یک پاک کننده مخصوص برای پوست خود از برندی معتبر انتخاب کنید.

انواع پاک کننده آرایش و صورت

 • پاک کردن آرایش چشم

پاک کردن آرایشی چشم نیز نیازمند دقت بالایی است. برای پاک کردن چشم ها باید از محلول های پاک کننده مخصوص استفاده کنید. محلول های پاک کننده مخصوص چشم معمولا دارای ترکیباتی هستند که مواد موجود روی مژه ها، پلک و اطراف چشم را در خود حل می‌کنند.
کافی است مقداری از این محلول پاک کننده را روی یک پد ریخته و به آرامی برای چند ثانیه روی چشمتان نگه دارید. پس از آن با حرکت آرام پد روی چشم ها، آرایشتان پاک خواهد شد. محلول های پاک کننده آرایش چشم معمولا، پایه روغنی دارند.

 • پاک کردن آرایش لب

لب عضوی حساس در صورت است که اغلب به مراقبت از آن توجهی نمی‌شود. برای پاک کردن آرایش لب نیز باید از پاک کننده مخصوص استفاده کنید. کشیدن دستمال با فشار زیاد روی لب برای پاک کردن آرایش، باعث پوسته پوسته شدن آن می‌شود. بهتر است از وازلین یا یک محلول پاک کننده پاک استفاده کنید.
برای پاک کردن لب به وسیله محلول پاک کننده باید مقداری از آن را روی یک پد آرایشی ریخته و به آرامی به صورت دایره ای روی لبتان حرکت دهید. پس از چند دقیقه خواهید دید که آرایش لب شما به طور کامل پاک شده است.

پاک کردن آرایش لب

 • تونر را فراموش نکنید

پس از آنکه آرایش خود را کاملا از روی صورتتان پاک کردید، حتما باید از یک تونر متناسب با پوست خود استفاده کنید. تونر علاوه بر اینکه پوست شما را به صورت عمقی تمیز می‌کند، باعث می‌شود که pH پوست شما که ممکن است در اثر استفاده از شوینده در مرحله قبل تغییر کرده باشد، دوباره تنظیم شود. همچنین تونر از خشکی پوست شما و از بین رفتن چربی ها نیز نقش دارد.
تونرها نیز انواع مختلفی دارند و متناسب با نوع پوست های مختلف تولید شده اند.

 • پاک کردن کرم پودر و رژگونه

رژگونه و کرم پودر بخش زیادی از پوست صورت را در بر می‌گیرند. برای پاک کردن آنها باید از یک شوینده و محلول پاک کننده مناسب استفاده کنید. برخی افراد برای پاک کردن عمقی پوست صورت خود، ابتدا از محلول پاک کننده و سپس از شوینده استفاده می‌کنند. اما در صورتی که شرایط شست و شو را نداشتید، استفاده تنها از محلول پاک کننده کافی است.
شوینده ها و محلول های پاک کننده زیادی در بازار وجود دارند که می توانید آن ها را متناسب با نوع پوست خود انتخاب کنید.

پاک کردن کرم پودر و رژگونه

خلاصه مطلب

برای پاک کردن صورت حتما مراحل را به ترتیب زیر انجام دهید :

پاک کردن آرایش چشم و لب در صورت نیاز

شست وشو صورت

استفاده از تونر

چطور از پاک کننده صورت استفاده کنیم

 • پاک کننده های دوفازی

این پاک کننده ها برای پاک کردن آرایش چشم، بسیار مناسبند. حتی اگر آرایش چشم شما از نوع ضد آب باشد.
برای استفاده از این پاک کننده، باید آن را به خوبی تکان دهید تا دو فاز موجود در آن با هم ترکیب شوند. مقدار کمی از آن را روی پد آرایشی ریخته و برای دقایقی روی چشمان خود قرار دهید. سپس به آرامی آن را حرکت دهید تا آرایش به طور کامل پاک شود.

 • میسلار واتر

این پاک کننده از ذرات روغنی تشکیل شده است. به همین دلیل آلودگی ها را به خوبی از روی پوست پاک می‌کند. از میسلار واتر برای پاک کردن آرایش کل صورت استفاده می‌شود. برای استفاده از این پاک کننده باید مقداری از آن را روی پد آرایشی ریخته و به آرامی با حرکات دورانی روی صورت پخش کنید. بعد از استفاده از مسیلار واتر نیازی به آبکشی نخواهید داشت.

پاک کننده میسلار واتر

 • فوم

فوم ها به صورت کف از محفظه خود بیرون می آیند. البته اگر پوست حساسی دارید، بهتر است به سراغ این نوع از پاک کننده نروید. کافی است مقداری از آن را روی پوست صورت خود قرار داده و ماساژ دهید تا تمام آلودگی ها و آرایش صورت پاک شود. پس از استفاده باید صورت خود را بشویید.

 • ژل

ژل ها، علاوه بر نقش پاک کنندگی، باعث نرم شدن صورت نیز می‌شوند. برای استفاده مقداری از آن را روی صورت خود پخش کرده و ماساژ دهید تا کمی کف کند. پس از آن باید صورت را آبکشی کنید.

 • شیر پاک کن

این پاک کننده برای پوست های نرمال و خشک مناسب است. شیر پاک کن کف نمی‌کند و نیازی به آبکشی ندارد.

 • پن

پن ها شبیه به صابون هستند ولی ترکیبات آنها متفاوت است. انواع مختلفی از پن در بازار موجود است که می‌توانید با توجه به نیاز پوست خود آن ها را انتخاب کنید. پن ها نیاز به آبکشی دارند.

خلاصه مطلب

بهتر است با توجه به نوع پوست خود یک شوینده مناسب را انتخاب کنید. برخی از این شوینده ها نیاز به آبکشی دارند و بعضی از آنها ندارند.

10 نکته مهم در پاک کردن اصولی آرایش صورت

حال که با روش صحیح پاک کردن صورت آشنا شدید، بهتر است چند نکته را در ذهن خود داشته باشید:

 1. ترتیب شست و شوی صورت را رعایت کنید. سعی کنید ابتدا از چشم و لب و سپس به سراغ دیگر نقاط پوست خود بروید و در نهایت تونر را نیز فراموش نکنید.
 2. روتین پوستی خود را حتما بعد از پاک کردن کامل صورت انجام دهید.
 3. برای شست و شوی صورت از آب ولرم استفاده کنید.
 4. صورتتان را پس از شست و شوی حتما با یک حوله نرم به آرامی خشک کنید.
 5. با پوست خود با ملایمت رفتار کنید.
 6. در صورت نیاز حتما پس از مراحل پاک کردن صورت از یک مرطوب کننده مناسب پوست خود استفاده کنید.
 7. یک پاک کننده آرایشی با برند خوب بخرید. همچنین سعی کنید حتما محصولی را متناسب با پوست خود استفاده کنید.
 8. پاک کردن پوست خود را به صورت منظم و روزانه انجام دهید.
 9. می توانید دو بار در روز صبح و شب صورتتان را تمیز کرده و سپس از دیگر محصولات مراقبتی استفاده کنید.
 10. اگر آرایشی در طول روز نداشته اید، پاک کردن چشم و لب را از مراحل پاک کردن صورت حذف کنید.

چند نکته مهم در پاک کردن اصولی آرایش صورت

سوالات متداول و پرتکرار

 • آیا آقایان نیز باید صورت خود را پاک کنند؟

اگرچه این موضوع اغلب نادیده گرفته می‌شود، اما باید بدانید که اولین روش برای داشتن پوستی شاداب و سالم در آقایان، شستن صورت بعد از بیدار شدن است. آقایان باید با استفاده از شوینده های مخصوص پوست خود صورت خود را بشویند تا آلودگی های موجود روی پوستشان از بین برود.

 • پوست من خشک است، چگونه صورتم را پاک کنم که بیشتر خشک نشود؟

پاک کننده های مخصوص پوست خشک دارای ترکیباتی هستند که باعث خشکی پوست نمی‌شوند. این محصولات معمولا یا بر پایه روغن تولید شده اند یا دارای چربی کمی هستند که پوست را خشک نمی‌کند. با اینحال می‌توانید برای جلوگیری از خشکی بیشتر پوست، پس از هر شست و شو، از یک کرم مرطوب کننده استفاده کنید.

 • برای پاک کردن ریمل های ضد آب چه کار کنیم؟

ریمل های ضد آب ترکیباتی دارند که به راحتی از روی چشم شما پاک نمی‌شوند. برای پاک کردن آنها باید حتما از محلول مخصوص چشم را استفاده کنید. محلول های دو فاز معمولا در این مواقع می‌توانند به شما کمک کنند.

پاک کننده های دوفازی

سخن پایانی و نتیجه گیری

اکنون که با روش های صحیح پاک کردن آرایش صورت آشنا شدید، می‎‌توانید آن را روی پوست خود امتحان کنید. مهم نیست که شما از یک پاک کننده ارزان یا گران قیمت استفاده می‌کنید. هر پاک کننده ای با هر برندی فواید مخصوص به خود را دارد. برندهای شناخته شده بسیار زیادی وجود دارند که با وجود قیمت های پایین محصولاتشان از کیفیت بالایی برخوردار هستند.
سعی کنید پاک کردن پوست خود را به صورت منظم انجام داده و آن را به یک روتین در زندگی خود تبدیل کنید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا