مراقبت پوست

درمان آفتاب سوختگی صورت و بدن

درمان آفتاب سوختگی صورت و بدن، با روش های مختلفی انجام می‌شود. انتخاب این روش ها به میزان سوختگی پوست شما بستگی دارد. اگر سوختگی شدید باشد حتما باید با مراجعه به پزشک از داروهای آماده استفاده کرد، در غیر این صورت استفاده از درمان های خانگی کافی است. علت اصلی آفتاب سوختگی قرار گرفتن فرد برای مدت طولانی در زیر نور خورشید است.

درمان سریع آفتاب سوختگی صورت

این سوختگی می‌تواند تمام نقاط بدن را درگیر کند. پوست صورت از دیگر اجزای بدن حساس تر بوده و معمولا بیشتر از سایرین در معرض آسیب های حاصل از نور خورشید قرار  می‌گیرد. در داروخانه ها محصولاتی با عنوان پماد آفتاب سوختگی صورت وجود دارد که توسط برندهای مختلف تولید شده و در دسترس هستند. استفاده از این پمادها می‌تواند به میزان زیادی در درمان آفتاب سوختگی به شما کمک کند.

درمان آفتاب سوختگی صورت و بدن با روش سریع طب سنتی

درمان های سنتی برای زمان هایی که پوست در اثر آفتاب سوختگی دچار التهاب و سوزش است، موثر بوده و می‌تواند سریعا پوست را بازسازی کند. در ادامه به چند روش در طب سنتی پرداخته ایم که با استفاده از آن ها می‌توانید درد و التهابات ناشی از آفتاب سوختگی را درمان کنید:

درمان آفتاب سوختگی صورت در خانه

 1. کمپرس آب سرد: برای کاهش التهاباتی که در اثر آفتاب سوختگی ایجاد شده بهترین راه کمپرس آب سرد است. شما باید پارچه ای تمیز را درون یک لیوان پر از یخ فرو برده و آن را روی التهابات خود قرار دهید. این پارچه باید 10 تا 15 دقیقه روی پوست باقی بماند. برای درمان آفتاب سوختگی صورت در خانه نیز می‌توانید از همین روش استفاده کنید.
 2. گیاه نارون کوهی: علاوه بر کمپرس برای کم کردن التهابات استفاده از گیاه نارون کوهی نیز توصیه می‌شود. نارون کوهی یک مسکن قوی بوده و می‌تواند دردهای ناشی از آفتاب سوختگی را نیز کم کند. یک پارچه تمیز را انتخاب و در جوشانده این گیاه فرو ببرید. این پارچه را روی جاهایی که احساس درد دارید قرار دهید. از نارون کوهی نیز باید در طول روز چند بار استفاده کنید تا تاثیر آن را ببینید.
 3. سرکه سیب: افرادی که دچار آفتاب سوختگی در سطح وسیع شده‌اند، بهتر است از سرکه استفاده کنند. در سرکه ترکیبی به نام اسید استیک وجود دارد. این ماده به میزان زیادی خارش و التهابات ناشی از آفتاب سوختگی را کم خواهد کرد. مقداری سرکه را در وان آب سرد بریزید و سعی کنید برای دقایقی در داخل آن قرار بگیرید. البته سرکه خاصیت سفید کنندگی نیز دارد. روش دیگر استفاده از سرکه نیز همانند دو مرحله قبلی با آغشته کردن یک پارچه به آن و قرار دادنش روی سوختگی ها انجام می‌شود.
 4.  جوش شیرین: جوش شیرین یکی از ترکیباتی است که در درمان درد و التهابات ناشی از آفتاب سوختگی به صورت یک معجزه عمل می‌کند. این ماده را در آب ولرم بریزید و سپس روی سوختگی ها بمالید. اجازه دهید تا این مایع خود به خود خشک شود. استفاده از این ترکیب به دفعات زیاد مانعی ندارد. تا جایی از آن استفاده کنید که دردهای شما آرام شود.
 5.  شیر: شیر یک ماده موثر برای درمان درد، التهابات و البته تیرگی های ناشی از آفتاب سوختگی است. کافی است یک پنبه را در داخل شیر فرو برده و آن را روی پوست خود بمالید. شیر باید خود به خود خشک شود. سعی کنید 20 دقیقه از روز را به این کار اختصاص دهید، تا بعد از چند روز شاهد تغییرات آن روی پوست خود باشد. شیر علاوه بر اینکه در همان ثانیه های اول استفاده درد و التهاب را کاهش می‌دهد، به مرور نیز باعث درخشندگی و سفیدی پوست شما خواهد شد. از شیر به عنوان درمان سریع آفتاب سوختگی صورت نیز یاد می‌شود.
 6.  بابونه: بابونه دارای خواصی است که باعث درمان آفتاب سوختگی پوست شما می‌شود. برای استفاده از این گیاه می‌توانید از عصاره آن استفاده کنید. چند قطره از عصاره بابونه را در لیوان آبی ریخته و با استفاده از یک پنبه روی مناطقی که دچار سوختگی شده‌اند بمالید. در صورتی که سطح وسیعی از پوست شما دچار آفتاب سوختگی شده باشد، می‌توانید بابونه را در وان حمام آب سرد ریخته و سعی کنید برای چند دقیقه در داخل آن بمانید.
 7.  روغن کنجد: ترمیم پوستی که دچار آفتاب سوختگی شده به راحتی توسط روغن کنجد درمان می‌شود. البته این روغن درد و التهابات را نیز کاهش می‌دهد.
 8.  عسل: عسل دارای خواص ضدعفونی کنندگی و ضد التهابی است. شما می‌توانید از آن برای درمان آفتاب سوختگی نیز استفاده کنید. عسل را در هر روز دو بار روی نواحی از پوستتان که دچار آفتاب سوختگی شده بمالید و اجازه دهید 10 دقیقه روی آن باقی بماند. پس از آن پوست خود را بشویید.
 9.  اسطوخودوس: این گیاه و مشتقات آن را می‌توانید در هر عطاری پیدا کنید. برای درمان آفتاب سوختگی با استفاده از این گیاه باید از عرق آن استفاده کنید. این ترکیب، سلول هایی که دچار آسیب شده اند را از بین برده و پوستی جدید را جایگزین آن می‌کند. کافی است این ماده را روی نواحی که دچار سوختگی شده‌اند، مالش دهید.
 10.  روغن تخم مرغ: روغن تخم مرغ نیز یکی از موادی است که در طب سنتی برای درمان آفتاب سوختگی استفاده می‌شود. این روغن را از عطاری گرفته و آن را روی نواحی از پوست که دچار سوختگی شده‌اند، قرار دهید. دو بار در روز استفاده از این روغن کافی است.

چکیده

درمان های سنتی می تواند تاثیر زیادی را در درمان آفتاب سوختگی داشته باشد.

پماد آفتاب سوختگی صورت

معرفی چند ماسک طبیعی برای درمان آفتاب سوختگی

 •  ترکیب ماست و زردچوبه

افرادی که در تابستان دچار آفتاب سوختگی می‌شوند، می‌توانند از ترکیب ماست و زردچوبه استفاده کنند. ماست به دلیل داشتن خواص مرطوب کنندگی درد و سوزش شما را کم می‌کند. ماسک را به مدت 20 دقیقه روی مناطقی که دچار سوختگی شده‌اند، قرار داده و اجازه دهید تا 20 دقیقه روی آن باقی بماند. در عرض 2 هفته علاوه بر درمان این نواحی، تیرگی های ناشی از سوختگی نیز از بین خواهد رفت.

 •  ماسک چوب صندل

این ماسک نیز می‌تواند درد و التهابات شما را در زمان آفتاب سوختگی کاهش دهد. کافی است پودر چوب صندل را با زردچوبه به نسبت های مساوی مخلوط کرده و با استفاده از گلاب آن را به شکل خمیری در بیاورید. سپس ماسک درست شده را 30 دقیقه روی نقاطی که دچار آفتاب سوختگی شده اند قرار دهید. سعی کنید 2 هفته به صورت مداوم از ماسک استفاده کنید تا علاوه بر درمان کامل سوختگی ها، تیرگی های ناشی از سوختگی روی پوست شما نیز از بین برود.

 •  خیار

ماسک خیار نیز در طب سنتی برای درمان آفتاب سوختگی استفاده می‌شود. خیار سرد است و می‌تواند به خوبی دردهای شما را کاهش دهد. کافی است مقداری از آب خیار را با آبلیمو و زردچوبه مخلوط کرده و ماسک حاصل را روی مناطقی از پوستتان که دچار آفتاب سوختگی شده قرار دهید. پس از 30 دقیقه می‌توانید آن را بشویید.

 •  بادام

بادام در ترکیب بسیاری از کرم ها دیده می‌شود، چرا که یک مرطوب کننده قوی برای پوست است. بنابراین می‌توانیم از آن برای تهیه ماسک های مناسب برای درمان آفتاب سوختگی نیز استفاده کنیم. برای تهیه این ماسک 6 عدد بادام را خیس و بعد از 24 ساعت آنها را له کنید. سپس شیر و روغن چوب صندل را به آن اضافه کرده و خمیر حاصله را روی سوختگی های خود قرار دهید.

 •  روغن زیتون

از آنجایی که پوست صورت نسبت به دیگر قسمت های پوست حساس تر است، بنابراین ممکن است، سوختگی در آن با شدت بیشتری صورت بگیرد. سوالی که در این شرایط پیش می‌آید این است که “برای آفتاب سوختگی صورت چکار کنیم؟” ماسک روغن زیتون می تواند در این مواقع موثر باشد. روغن زیتون یک مرطوب کننده و روشن کننده فوری برای پوست صورت شماست و می‌توانید از آن در مواقع آفتاب سوختگی استفاده کنید. چند قطره از زیتون را با گلاب مخلوط کرده و سپس آن را برای 15 تا 20 دقیقه روی نواحی از پوست صورت خود که دچار سوختگی شده اند، قرار دهید.

چکیده

داروهای طب سنتی، علاوه بر کاهش درد و التهابات ناشی از آفتاب سوختگی، اثرات آن مانند تیرگی ها را نیز کاهش می دهد.

درمان آفتاب سوختگی صورت و بدن با روش سریع طب سنتی

نتیجه گیری

آفتاب سوختگی پدیده ای است که ممکن است همه ما با آن رو به رو شویم. اینکه کدام روش را برای درمان آفتاب سوختگی صورت و بدن انتخاب کنیم، به میزان سوختگی بستگی دارد. گاهی این سوختگی به قدری عمیق است که باید به پزشک مراجعه کرده و از آمپول های ضد التهابی استفاده کرد.
برای استفاده از روش هایی که در بالا عنوان کردیم، حتما نوع پوست خود را در نظر گرفته و قبل از استفاده کمی از آن را تست کنید تا حساسیتی به آنها نداشته باشید.

درمان آفتاب سوختگی دست

سوالات متداول و پر تکرار

 • چکار کنیم که دچار آفتاب سوختگی نشویم؟

برای جلوگیری از آفتاب سوختگی باید حتما از کرم ها یا لوسیون های ضد آفتاب استفاده کنید. این محصولات می‌توانند جلوی اشعه های مستقیم خورشید را گرفته و در نتیجه مانع آفتاب سوختگی می‌شوند. علاوه بر این در طول مدت زمانی که در معرض نور خورشید هستید، آب زیادی بنوشید یا در صورت امکان پوست خود را مرطوب کنید.

 • آیا کرم های ضد آفتاب با SPF بالاتر، محافظت بیشتری دارد؟

بر خلاف تصور بسیاری از افراد SPF بالا و پایین در کرم های ضد آفتاب تفاوت زیادی در محافظت از پوست ندارند، اما به افرادی که دارای سابقه ضایعات پوستی پیش بدخیم یا بدخیم هستند، توصیه می‌شود که از SPF های بالاتر استفاده کنند.

 • آیا آفتاب سوختگی باعث ایجاد چین و چروک می شود؟

خود آفتاب سوختگی باعث ایجاد چین و چروک نمی‌شود، اما قرار گرفتن در معرض نور خورشید برای مدت طولانی باعث تخریب کلاژن پوست شده و در نتیجه روند ایجاد چین و چروک پوست را سرعت می‌بخشد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا