مراقبت پوست

اگزمای پوستی کودکان چیست

اگزمای پوستی کودکان چیست؟ به نظر شما چه تعریفی را می‌توانیم برای این سوال داشته باشیم؟ گاهی روی پوست کودکان نقاط قرمز رنگی را می‌بینیم که به اشتباه آن را اگزما تعریف می‌کنیم، در صورتی که در برخی مواقع این تعریف اشتباه می‌تواند باعث درمان های نامناسبی شود که ممکن است سلامت کودک را به خطر بیاندازد.
در این مطلب می‌خواهیم به بررسی اگزما در کودکان پرداخته و در مورد روش های درمان آن صحبت کنیم.

اگزمای پوستی کودکان چیست

اگزما در کودکان و دلایل ایجاد آن

این مشکل را معمولا در کودکان تا قبل از 5 سالگی می‌بینیم. گاهی مشکل ممکن است در مدت زمان کوتاهی بهبود پیدا کند و گاهی نیز تا مدت ها با کودک همراه خواهد بود. اگر بخواهیم به یک دلیل اصلی برای ایجاد اگزما در کودکان اشاره کنیم، می‌توانیم به ژنتیک او اشاره کنیم. در واقع کودکی که در خانواده اش سابقه آلرژی و اگزما وجود دارد به احتمال بیشتری دچار این عارضه خواهد شد. علاوه بر این عوامل محیطی نیز می‌تواند احتمال بروز اگزما در کودکان را بالاتر ببرد. به عنوان مثال دود سیگار، استفاده از شوینده های نامناسب، تغییرات دمایی و مواردی از این قبیل به شدت در ایجاد و پیشروری بیماری موثرند.

شکل اگزما در کودکان

اگزما می تواند به صورت اشکال مختلفی روی پوست کودک ایجاد شود. عکس اگزما در کودکان که احتمالا در فضای وب به میزان زیادی می‌بینید، می‌تواند به شما در تشخیص اگزما کمک کند.
گاهی این اگزما به صورت پوسته پوسته بوده و گاهی نیز ممکن است قسمتی از پوست را دچار قرمزی شدید کند. در برخی مواقع نیز روی پوست کودک کمی برآمده و قرمز رنگ می‌شود.
اگزما ممکن است، در قسمت های مختلفی از بدن کودک شما ایجاد شود.

شکل اگزما در کودکان

تشخیص و درمان اگزما در کودکان

تشخیص و درمان اگزما در کودکان کار آسانی نیست. اما یک پزشک اطفال می تواند به خوبی آن را تشخیص دهد. البته برای تایید نهایی و انتخاب بهترین روش درمان باید حتما از یک متخصص پوست کمک بگیرید.
نشانه‌ها و علائم اگزما در نوزادان و کودکان متفاوت است. دقت داشته باشید که آن را با بیماریهای دیگر اشتباه نگیرید، چرا که روش درمان آنها کاملا متفاوت است.
در درمان اگزما معمولا از کورتیکواستروئید استفاده می‌شود. این محصول به صورت کرم های خاصی موجود هستند که باید آن را در محل اگزماها قرار داده و ماساژ دهید.
هر کرمی با توجه به شدت اگزما و نوع پوست، برای فرد خاصی تجویز می‌شود، به همین دلیل شما نمی‌توانید از نسخه یک کودک دیگر برای کودک خود استفاده کنید. کرم هایی که برای درمان اگزمای کودکان تجویز می‌شود، قدرت های متفاوتی دارد که نسبت به حساسیت پوست کودک برای او تجویز می‌شوند.
آنتی هیستامین، آنتی بیوتیک و اشعه ماوراء بنفش نیز از دیگر روش های درمانی است که توسط برخی از متخصصان برای کودکان تجویز می‌شود.

چکیده

تشخیص و درمان اگزما در کودکان نیازمند بررسی دقیق یک متخصص است. در صورتیکه میزان اگزما در کودک زیاد باشد، از روش های دارویی برای درمان استفاده می‌شود.

تشخیص و درمان اگزما در کودکان

درمان اگزمای کودک

زمانی که به پزشک مراجعه می‌کنید، علاوه بر داروهایی که باید مصرف شود، احتمالا از شما می‌خواهد که تغییراتی را در روند نگهداری از فرزند خود ایجاد کنید تا پروسه درمان اگزما سریع تر انجام شود. در ادامه به چند نمونه از این فعالیت ها اشاره کرده ایم:

 • استحمام کودک با فواصل زمانی کم

به گفته اغلب پزشکان حمام با فاصله یک روز در میان یا حتی در برخی شرایط هر روز می‌تواند برای کودکانی که دچار اگزما هستند، مفید باشد. البته برای استحمام باید حتما از آب ولرم استفاده کرده و پس از آن پوست را خشک کنید.

 • انتخاب درست پاک کننده ها

دقت داشته باشید که پوست کودکان حساس است. این حساسیت در کودکانی که دچار اگزما هستند، بیشتر است. سعی کنید از شوینده های بدون رایحه و مواد افزودنی برای کودک خود استفاده کنید. شوینده های مناسب پوست های حساس برای این مواقع مناسب است. این موضوع را در مورد شوینده های لباس و ملحفه کودکان نیز رعایت کنید. سعی کنید این شوینده ها را با دقت انتخاب کنید.

 • استفاده از مرطوب کننده پس از حمام

استفاده از یک مرطوب کننده پس از استحمام کودک می تواند به برطرف کردن سریع تر اگزما کمک کند. این محصولات رطوبت را در پوست شما حفظ می کنند.

 • استفاده از نرم کننده

استفاده از نرم کننده ها حتی در شرایطی که کودک دچار اگزمای پوستی نباشد، نیز مهم است. این اهمیت در زمانی که کودک دچار اگزماست، بیشتر می شود. نرم کننده ها باعث ترمیم مناطقی از پوست که دچار اگزما شده اند می شوند.

 • انتخاب لباس مناسب

سعی کنید لباس های کودکتان را از میان پارچه های نرم و طبیعی انتخاب کنید. از پوشاندن بیش از حد کودک خودداری کنید و اجازه دهید جریان هوا به زیر لباس کودک نیز برود.

 • عدم خاراندن اگزما

برخی از والدین به دلیل بی تابی های فرزند خود و برای آرام کردن او مناطقی که دچار اگزما شده اند، را می خارانند. در صورتی که این کار درست نیست. خاراندن و ایجاد خراش روی اگزماها باعث التهاب بیشتر پوست او خواهد شد. اگر کودک شما محل اگزماها را می خاراند حتما دستکشی دست او کنید.

 • استفاده از کمپرس سرد

احتمالا در زمان مراجعه به پزشک با گزینه کمپرس سرد نیز مواجه خواهید شد. کافی است این کمپرس را روی ناحیه ملتهب قرار داده و پس از آن از یک مرطوب کننده استفاده کنید.

 • تنظیم دمای محیط

در صورتی که در منزل خود تغییرات دمایی داشته باشید، ممکن است روند بهبود اگزما در کودکتان کند شود. بنابراین سعی کنید همیشه دمایی متعادل را در منزل خود داشته باشید.

 • تغذیه مناسب

اگزما در کودکان شیرخوار که از شیرخشک استفاده می‌کنند نیز دیده می شود. برای این کودکان باید از شیرخشک های مخصوصی استفاده کنید. معمولا پزشکان شیرخشک های هیپوآلرژیک را تجویز می‌کنند.

تشخیص و درمان اگزما در کودکان

سوالات متداول و پر تکرار

 • چگونه خارش ناشی از اگزما در کودکان را کاهش دهیم؟

برای کاهش خارش ناشی از اگزما در کودکتان باید از پزشک بخواهید تا کرم های موثر را برایش تجویز کنند.

 • از چه شوینده ای برای شستشوی بدن کودکان در زمان ابتلا به اگزما استفاده کنیم؟

بهتر است شوینده هایی استفاده شود که برای پوست های حساس تولید شده اند. البته اغلب شوینده های مربوط به کودکان این ویژگی را دارند.

 • آیا می توانیم اگزما در منزل و با استفاده از ترکیبات طبیعی درمان کنیم؟

از آنجایی که پوست کودکان حساس است، توصیه می‌شود، به هیچ عنوان از درمان های خانگی استفاده نکنید.

نشانه‌ها و علائم اگزما در نوزادان و کودکان

سخن پایانی
همانطور که در بالا هم عنوان شد، مبحث اگزما در کودکان نسبت به بزرگسالان پیچیده تر بوده و نیازمند بررسی های دقیق تری است. گاهی ممکن است کودک دچار بیماری های دیگری باشد، اما خانواده آن را اگزما تلقی کند. به همین دلیل از داروهایی استفاده کنند که شرایط را برای کودک سخت تر و در برخی مواقع بحرانی می‌کند.
برای درمان اگزما در کودکان حتما باید به سراغ گزینه هایی بروید که توسط پزشک تجویز شده باشد. پزشک با بررسی پوست کودک شما و ارائه اطلاعات کافی در زمینه اگزما، می‌تواند راهنمایی های لازم را به شما بدهد. ما در بالا به طور کامل به شما عنوان کردیم که اگزمای پوستی کودکان چیست و چگونه می‌توانید با استفاده از روش های مختلف آن را درمان و از پیشرفت آن جلوگیری کنید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا