مراقبت پوست

از بین بردن جای جوش صورت

از بین بردن جای جوش صورت می تواند با استفاده از روش های مختلفی انجام شود. اینکه شما کدام روش را انتخاب می‌کنید، کاملا بستگی به نوع جوش و میزان آسیبی دارد که روی پوست شما ایجاد کرده است. از آنجایی که ظاهر این اسکارها از زیبایی می‌کاهد، اغلب افراد به دنبال روش هایی برای برطرف کردن آنها هستند. در این مطلب می‌خواهیم در مورد روش هایی برای از بین بردن جای جوش در کمترین زمان صحبت کرده و آنها را بررسی کنیم.

از بین بردن سریع جای جوش بدن

زمانی که روزنه های موجود در پوست توسط چربی های اضافی که درون آن جمع می‌شوند بسته شود، دانه هایی به رنگ قرمز ایجاد می‌شود که باعث آسیب هایی به پوست نیز می‌شود. هرچه عمق این جوش ها بیشتر باشد، آسیب وارد شده به پوست بیشتر است، به همین دلیل ممکن است مدت زمان بیشتری برای درمان و از بین بردن آن نیاز داشته باشید.
برای برطرف کردن جای جوش می‌توانید از روش های مختلفی استفاده کنید. برخی از این روش ها در کلینیک ها و برخی به راحتی در منزل قابل انجام است.

از بین بردن سریع جای جوش بدن

درمان جای جوش با لیزر

بهترین روش برای از بین بردن جای جوش در نظر بسیاری از متخصصان پوست، استفاده از لیزر است. این کار در مطب یا کلینیک های زیبایی انجام می‌شود. در این روش پزشک یا متخصص پوست با توجه به میزان آسیبی که در پوست شما ایجاد شده، طول موج لیزر را تنظیم کرده و اقدام به درمان آن می‌کند.

دقت داشته باشید که این کار حتما باید توسط یک متخصص انجام شود. در روش لیزر درمانی معمولا اشعه ساطع شده تا چند لایه زیر پوست شما را در بر گرفته و در نهایت با تحریک سلول های پوستی شما، باعث تولید کلاژن می‌شود که عامل اصلی سلامت پوست است. لیزر درمانی به چند روش قابل انجام است:

 1. با استفاده از CO2: این روش از لیزر درمانی بافت پوست را به صورت عمقی و سطحی تحت تاثیر خود قرار می‌دهد.
 2. فرکسل: در این روش، لایه های عمقی تر پوست تحت تاثیر قرار گرفته و باعث تسریع تولید کلاژن می‌شود.
 3. RF: در تکنیک RF از امواج فرکانس رادیویی استفاده می‌شود که به مرور باعث ترمیم بافت های آسیب دیده می‌شود.

لایه برداری

روش دوم پس از لیزر، لایه برداری است. با استفاده از برخی داروها که توسط متخصص پوست تجویز می‌شود، می‌توان این لایه برداری را انجام داد. در این روش، سلول های مرده ای که در سطح پوست وجود دارند، از بین رفته و در نتیجه پوست به مرور ترمیم می‌شود. هرچه میزان آسیب وارد شده به پوست بیشتر باشد، مدت زمان بیشتری برای درمان نیاز است.

از بین بردن جای جوش در کمترین زمان

درم آبریژن

این روش نیز مشابه روش لایه برداری بوده و هدف آن از بین رفتن سلول های مرده روی سطح پوست شماست. تفاوت آبریژن با لایه برداری، لوازمی است که از آن استفاده می‌شود. در این روش با استفاده از لوازم خاصی که معمولا مانند برس هستند، پوست های مرده از روی صورت حذف می‌شود. این روش نیز بهتر است توسط یک متخصص انجام شود، چرا که سرعت و نحوه استفاده از لوازم در آن برای هر فرد متفاوت است.

میکرودرم

دستگاه های میکرودرم هم به صورت خانگی و هم در مراکز تخصصی وجود دارند. این دستگاه ها به راحتی می‌توانند جای جوش را از روی پوست شما برطرف کنند. میکرودرم با اسپری کردن کریستال روی سطح پوست شما، باعث ایجاد خراش های ریز شده و لایه های مرده را بر طرف می‌کند. این کار باعث لایه برداری سطحی در پوست شما می‌شود.

میکرونیدلینگ

در روش میکرونیدلینگ از سوزن های خاص برای از بین بردن سلول های مرده روی سطح پوست استفاده می‌شود. بنابراین به مرور پوست جدیدی ایجاد می‌شود که حاوی جای جوش و اسکار نیست. این کار باید توسط یک متخصص و با استفاده از سوزن های مخصوص انجام شود.

فیلر

اگر جای جوش روی پوست صورت شما، فرو رفته باشد، می‌توانید این آن را به وسیله فیلر پر کنید. این روش باید هر چند وقت یکبار تمدید شود.

چکیده

روش های کلینیکی برای برطرف کردن جای جوش روی صورت، نسبت به روش های خانگی با سرعت بیشتری عمل می‌کنند.

بهترین روش برای از بین بردن جای جوش

راهکارهای خانگی برای از بین بردن جای جوش

روش هایی که در بالا به آنها اشاره شد، همگی باید زیر نظر متخصصان و پزشکان انجام شود. بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند که از روش های سنتی برای درمان جای جوش خود استفاده کنند. مسلما روش های خانگی هزینه های کمتری را در پی خواهد داشت. از آنجایی که این راهکارها طرفداران زیادی دارد، در ادامه به معرفی روش های خانگی برای درمان جای جوش پرداخته ایم:

 • ژل آوئه ورا

آولوئه ورا یک ترکیب خانگی عالی برای بازسازی پوست شماست. برای استفاده از این ماده بهتر است، از ژل های آلوئه ورای آماده استفاده کنید، چرا که پوست برخی از افراد در برابر آلوئه وراهای طبیعی حساس است. مقداری ژل آلوئه ورا را روی منطقه ای از پوست که جای جوش روی آن باقی مانده قرار دهید و سپس نیم ساعت به آن زمان دهید تا به درون پوست شما نفوذ کند. پس از آن با استفاده از آب گرم ژل اضافی را از روی پوست خود پاک کرده و آن را خشک کنید. برای دریافت نتیجه توسط این روش باید دو بار در روز آن را انجام دهید تا نتیجه را به خوبی مشاهده کنید. برخی افراد ژل آلوئه ورا را با کرم مرطوب کننده خود مخلوط کرده و شب روی مناطقی از پوست خود قرار داده و اجازه می‌دهند تا صبح روی پوستشان بماند.

 • جوش شیرین

دومین ترکیب خانگی که می‌توانیم از آن به عنوان یک از بین برنده برای جای جوش یاد کنیم، جوش شیرین است. برای استفاده از این ماده باید مقداری از آن را با کمی آب مخلوط کرده و سپس روی نواحی که دارای جای جوش است به مدت 3 دقیقه ماساژ دهید. اکنون باید اجازه دهید تا این ترکیب برای دقایقی روی پوست شما باقی بماند تا کاملا جذب شود. سپس آن را با آب ولرم بشویید. اگر پوست خشکی دارید باید حتما بعد از استفاده از جوش شیرین از یک مرطوب کننده مناسب پوست خود استفاده کنید. از این ترکیب می‌توانید یک تا دوبار در هفته استفاده کنید.

 • لیمو

ویتامین سی نیز یکی دیگر از ترکیباتی است که به ساخت کلاژن کمک می‌کند. لیمو سرشار از ویتامین سی است و می‌توانید برای درمان جای جوش یک ماسک فوق العاده از آن تهیه کنید. ماسکی که اغلب افراد برای درمان جای جوش از آن استفاده می‌کنند، ترکیبی از لیمو، عسل، روغن بادام و شیر است. اما شما می‌توانید از آب لیموی تنها نیز برای درمان جاش جوش خود استفاده کنید.

 • عسل

از عسل به عنوان یک ماده موثر برای درمان سریع جای جوش نیز یاد می‌شود. عسل به دو روش کار درمان و از بین بردن جای جوش را انجام می‌دهد:

 1. می‌توانید آن را با بلغور جو دوسر ترکیب کنید و به مدت 15 تا 20 دقیقه روی جای جوش قرار دهید.
 2. می‌توانید آن را با دارچین مخلوط کنید و یک ساعت روی پوست خود قرار دهید.
  هر دوی این روش ها باعث بازسازی پوست شما شده و به مرور جای جوش را از بین می‌برند.
 • خیار و ماست

از این ترکیب نیز می‌توانید برای درمان سریع جای جوش روی پوست خود استفاده کنید. کافی است خیار را به صورت پوره در آورده و ماست را به آن اضافه کنید. این ترکیب باید 15 تا 20 دقیقه روی پوست شما بماند و سپس آن را با آب گرم بشویید.

 • پوست پرتقال

پوست پرتقال تحریک کلاژن را در پی دارد. اصلی ترین هدف ما در درمان جای جوش نیز همین است. از آنجایی که پرتقال منبع غنی از رتینول است، باعث می‌شود تا سلول های مرده از سطح پوست شما از بین برود.
برای استفاده از پوست پرتقال باید آن را خشک کرده و به صورت پودر در آورید. سپس با اضافه کردن گلاب به آن خمیری ایجاد کنید و آن را برای دقایقی روی مناطقی از پوست که دارای جای جوش هستند، بگذارید. سپس آن را شسته و از یک کرم مرطوب کننده استفاده کنید.

 • امگا 3

امگا 3 جزو ترکیباتی است که از راه تغذیه می‌تواند باعث ترمیم جای جوش روی پوست شما شود. این ماده را می‌توانید از مواد غذایی مانند ماهی ها، گردو، بادام، دانه ها و پسته به دست آورید. همچنین جو، گندم، سبوس، کینوا، برنج قهوه ای و … نیز سرشار از امگا 3 هستند.

 • ویتامین A

ویتامین A در مواد غذایی به میزان زیادی یافت می‌شود. گوشت قرمز، تخم مرغ، لبنیات، میوه ها، هویج، کدو تنبل و سبزیجات تیره و … همگی منابعی هستند که می‌توانند این ویتامین را به بدن شما برسانند. ویتامین، باعث می‌شود تا روند بازسازی پوست شما سریعتر شود.

چکیده

درمان های خانگی می‌تواند ترکیبی از مواد خوراکی باشد که در منزل هر فردی وجود دارد. این روش نسبت به روش های کلینیکی ارزان تر است.

راهکارهای خانگی برای از بین بردن جای جوش

سوالات متداول و پر تکرار

 • کدام درمان خانگی برای من مناسب تر است؟

در مورد محصولات خانگی که زیر نظر پزشک انجام نمی‌شود، حتما باید به نوع پوست خود توجه کنید. دقت داشته باشید که برخی از این ترکیبات ممکن است باعث بروز حساسیت روی پوست شوند، بنابراین جتما قبل از مصرف مقداری از آن را روی پوست خود تست کنید.

 • کدام لیزر برای درمان جای جوش مناسب تر است؟

این عمل معمولا توسط پزشک انجام می‌شود. به همین دلیل است که برای انتخاب نوع لیزر باید حتما از او مشورت بگیرید. هر پزشکی قبل از شروع درمان پوست شما را بررسی کرده و بهترین روش را به شما معرفی خواهد کرد.

 • کدام روش درمان جای جوش سریع تر است؟

زمانی که درمان جای جوش را آغاز می‌کنید، فکر کردن به زمان پایان آن کمی غیر معقول است. درمان جای جوش نیازمند زمان است. از طرفی هرچه عمق اسکارهای ایجاد شده بیشتر باشد، مدت زمان بیشتری برای درمان مورد نیاز است.

از بین بردن جای جوش صورت و بدن در کمترین زمان

سخن پایانی

اگرچه تمام مواردی که در بالا به آن اشاره شد، می‌تواند باعث از بین بردن جای جوش صورت شوند، اما نمی‌توانیم برای همه افراد از یک نسخه مشخص استفاده کنیم. عمق و میزان آسیب های بافتی موجود در پوست شما روی پروسه درمان موثر است. برای انتخاب روش های کلینیکی، پزشک به شما مشاوره داده و بهترین درمان را انتخاب می‌کند، اما روش های خانگی نیازمند آزمون و خطاست تا بتوانید روش مناسب را با توجه به نوع پوستتان و عمق آسیب وارد شده به آن انتخاب کنید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا